Zdraví – Síla – Sebeobrana – Energie

Cíl cvičení

Cílem cvičení Tai Chi  je přirozený stav člověka – zdravý, šťastný, spokojený, sebevědomý a plný života a energie.

Tai Chi Chuan je tradiční čínské fyzické, mentální a duchovní cvičení. Historicky je Tai Chi Chuan především bojovým uměním, ale zahrnuje i prvky tradiční čínské medicíny a práce s vnitřní energií Chi (qi, hey). 

Styl Tai Chi, který cvičíme v naší škole, je Tai Chi Chuan rodiny Yang  a jsme napojeni přímo na rodinu Yang (Yeung), jednu ze dvou hlavních rodin v historii Tai Chi. Více o naší linii najdete zde.
Kompletní Tai Chi v jeho tradiční podobě zahrnuje nejen cvičení sestav, ale i cviky pro protažení, posílení i uvolnění těla, vnitřní soustředění, dechová cvičení, cvičení s partnerem, stejně jako cvičení sloužící pro zlepšení tělesných funkcí (vycházejí z čínské medicíny). Také cvičení na vnímání a rozvoj vnitřní energie (Chi Kung).
Trénink Tai Chi v naší škole je kompletní výukou tradičního čínského bojového umění, jakým Tai Chi vždy bylo. Tedy s tréninkem zahrnujícím i náročnou fyzickou přípravu, sebeobranu atd. Vzhledem k náročnosti tradičního kung-fu na rozvoj znalostí a dovedností, nemá toto cvičení význam pro lidi, kteří chtějí cvičit pouze 1x týdně.

Díky Tai Chi se naučíte používat správnou strukturu těla a vědomě uvolnit ztuhlé či zablokované části těla, ať již aktivním pohybem nebo mentální činností. Šetřit své klouby. A správně a kontrolovaně dýchat. Ale i osvobodíte mysl od záplavy myšlenek a dokážete ji koncentrovat v jednom okamžiku jen na jednu věc. Při cvičení se bude rozvíjet vaše imaginace a prostorové vnímání.
Do každého pohybu je vždy zapojeno celé tělo, a to učí a nutí cvičence vnímat vlastní osobu jako jeden nedělitelný celek. Důležitá je integrace těla i vědomí. Díky tomu se dokážete pohybovat i uvažovat lehce a plynule. Při kontrolovaném pohybu a dechu zklidníte mysl, zbavíte se stresu, naučíte se jasně uvažovat a vidět věci takové, jaké skutečně jsou.

Základní program cvičení:

  • Nejznámější je cvičení Dlouhé sestavy Tai Chi. Charakteristikou jsou pomalé, plynulé pohyby, které připomínají říční proud, jenž plyne někdy pomalu, někdy rychleji, ale jeho pohyb se nikdy zcela nezastaví. Pro běžného člověka postačuje znalost základní sestavy, aby mohl celý život neustále procvičovat své tělo a mysl. Do jejího cvičení jsou totiž postupně vkládány rozšiřující principy tak, jak se každý rozvíjí a zlepšuje. Proto cvičení sestavy nikdy není nudné a stále přináší nová dobrodružství těla i ducha. Ukázky cvičení můžete najít na našem YouTube kanále.
  • Zjemňující cviky (Rozcvička) – slouží k uvolnění jednotlivých partií těla.
  • Chi Kung (Qi Gong, Hey Gung). Jde o cvičení pro vnímání a rozvoj vnitřní energie, stejně jako energie okolí. Chi Kung (Qi Gong) je součástí každé lekce.
  • Cvičení s partnerem. Cílem je rozvoj vnímání pohybu a síly nejen partnera/protivníka, ale také své. Cvičení je velmi náročné na koncentraci a vztahuje se k němu čínské přísloví “investovat do prohry”. Pouze když se člověk zbaví “ega” a nesnaží se vyhrát díky fyzické síle či rychlostimůže se v tomto cvičení zlepšovat a rozvíjet. Současně s fyzickou silou se učíte vnímat i mentální složku síly, protože každý pohyb je předcházen úmyslem a jeho vnímání vám pomáhá odhalovat záměry lidí v každodenním životě.
  • Aplikace technik a sebeobrana. Tai Chi je efektivním bojovým uměním, ale pouze v případě, že se s bojovým zaměřením pravidelně procvičuje. Pouhé cvičení sestavy z nikoho bojovníka neudělá. U začátečníků klademe důraz na správný pohyb a pevné základy, bojové složky je ve cvičení méně.
  • Sestavy – se zbraněmi, s partnerem apod. Jejich úkolem je prohloubení schopností, znalostí a dovedností.

Cvičení Tai Chi Chuan obsahuje mnoho dalších prvků, ale ty nejlépe poznáte, když se cvičení začnete aktivně věnovat. O Tai Chi se dá dlouho psát i mluvit, ale vlastní cvičení je lepší než deset tisíc slov.
Rozpis cvičení, cenu atd. – najdete ZDE