Původní systému Tai Chi Chuan (Tai Ji Quan) rodiny Yang (Tai Gik Kuen rodiny Yeung / Yeung Gar Tai Gik Kuen / Heung Gong Yeung Ga Taai Gik Kyun), jak jej předává dál linie rodiny usazená v Hong Kongu.

V roce 1949 Yang Sau-chung (Yeung Sau-chung, Yang Zhen-ming, Yang Shaozhong, Yang Shao-Chung, Yeung Shao-Chung; 楊守中 – 1910 – 1985), nejstarší syn Mistra Yang Cheng-fu (Yang Zhao-qing, 楊澄甫 – 1883 – 1936), odešel z kontinentální Číny do Hong Kongu, ovládaného Velkou Británií, zatímco na kontinentě zůstali jeho mladší bratři – Yang Zhen-ji (1921 – 2007), Yang Zhen-duo (楊振鐸, nar. 1926) a Yang Zhen-guo (nar. 1928). Tím se na dlouhá desetiletí rozdělil život této rodiny i jejich výuka Tai Chi Chuan, a proto dnes hovoříme o různých liniích rodiny Yang.

Naše škola kung fu (gong fu 功夫) je spojena s linií Mistra Yang Sau-chunga, a to přes jeho dceru Yang Ma-lee (nar. 1951), která vyučuje kompletní systém (jak jí byl předán otcem) své tři přímé žáky – Johna Conroye (USA, Rhode Island, www.ritaichi.com), Jima Uglowa (Velká Británie, Londýn, www.taichi.co.uk) a Joe Balthazara (USA, Passadena, www.cataichi.com).

Učitel brněnské školy Tai Chi Chuan rodiny Yang, Zdeněk Kurfürst, je přímým žákem Jima Uglowa Si-fu. Uglow Si-fu, začal s tréninkem Yang Tai Chi Chuan v roce 1978 pod vedením Chu King-hunga (třetí vnitřní žák Mistra Yang Sau-chunga) a studoval pod jeho vedením 10 let. Později se učil také od Ip Tai-taka (Hong Kong, první vnitřní žák Mistra Yang Sau-chunga) a Chu Gin-soona (USA, Boston, druhý vnitřní žák Mistra Yang Sau-chunga). Od roku 1997 studuje Uglow Si-fu kompletní systém rodiny Yang pod vedením Yang Ma-lee Si-fu, dcery Mistra Yang Sau-chunga.

Původní bojový systém systém rodiny Yang vytvořil geniální Mistr Yang Lu-chan, přezdívaný Yang Wu-ti (Yang Nepřemožitelný), který nebyl, stejně jako všichni další členové rodiny Yang, v boji nikdy poražen.

Tradičně byl kompletní systém tréninku předáván pouze v rámci rodiny. Výuka je založena na přímém ústním předávání mezi učitelem a žákem. Informace nenajdete v knihách ani na videokazetách, protože cílem není komerční rozšíření (a rozmělnění), ale přesná a kompletní výuka. Základem je přímá linie výuky.

V Tai Chi Chuan rodiny Yang není žádné tajemství, pouze tyto informace nejsou dostupné na každém rohu. Jsou určeny jen pro vážné zájemce o tradiční systém se vším všudy. Tedy s přesnou následností jednotlivých cvičení, sestav, práce s partnerem atd. Každé další cvičení je žákovi předáváno až v okamžiku, kdy je připraven je přijmout.

Pokud jste ochotni nejdříve “vyprázdnit svůj šálek”, oprostit se od toho, co si pod pojmem Yang Tai Chi Chuan představujete, a začít studovat tradiční systém rodiny Yang, pak zde naleznete to pravé.