Základní srovnání Tai Chi a Kung-fu

Je určeno pro lidi, kteří o Tai Chi/Kung-fu nic neví. Nejde o kompletní popis a srovnání.
Navíc v pokročilejším tréninku se rozdíly stírají.
Kung-fu je obecný (nesprávný) termín, který zahrnuje čínská bojová umění. Tai Chi je jedním z nich, ale v současnosti lidé Tai Chi většinou jako kung-fu nevnímají.
Pod pojmem Kung-fu zde označujeme styl Hung Kuen (Hung Gar), jemuž se věnujeme.

Tai Chi Kung-fu
co je cílem Zdraví, energie, síla, sebedůvěra, klidná mysl, sebeobrana. Zdraví, síla, energie, sebeobrana, sebedůvěra, vnitřní vyrovnanost.
vhodný věk 16 – 108 let skupina děti (6-15), dospělí 16 – 70+
zdraví Vhodné pro všechny, i s lehčími zdravotními problémy. Pro lidi s vážnějšími problémy je vhodné tzv. Zdravotní Tai Chi (cvičí se v úterky). Cvičení je určeno pro zdravé lidi a ty, kteří potřebují posílit tělo, imunitní systém či napravit lehké svalové či fyzické problémy.
energie/vnitřní energie Pravidelné cvičení Chi Kung (práce s energií) a Dechových cvičení. Pevná součást Kung-fu.
síla Každé cvičení obsahuje posilování. Zdravotní Tai Chi jen velmi základní pro nápravu pohybových problémů. Trénink funkční síly je nezbytnou součástí.
soustředění /vůle Vědomé soustředění na všechny pohyby a cviky je poznávacím znakem Tai Chi. Rozvoj pevné vůle probíhá v každém tréninku, a my vám pomůžeme nevzdat se uprostřed cvičení.
sebeobrana Tai Chi je bojové umění a mělo by tak být i cvičeno. Pokud vás tato složka nezajímá, úterní skupina zdravotního Tai Chi je pro vás ideální. Rozvoj schopnosti sebeobrany je součást každého tréninku.
stres Podporuje soustředění, vnitřní klid a vyrovnanost. Odbourává stres díky fyzické aktivitě a soustředění na pohyb.
uvolnění a protažení těla Tai Chi je postaveno na uvolněnosti. Vyrovnaně procvičuje posílení, uvolnění a důkladné protažení těla.
doba studia Min. 1 rok pro základy, ale ideální je celoživotní rozvoj, kde se můžete zlepšovat bez ohledu na věk či fyzické zdraví. Min. 1 rok pro základy, ale pravidelné dlouholeté cvičení je nejlepší cestou k fyzickému i duševnímu zdraví.
  Více informací zde Více informací zde