Zajímavosti ze světa kung-fu

1. Hongkongská TV pokračuje čtvrtou řadou Kung Fu Quest, kde čínští cvičenci zkouší bojová umění (především) jiných národů a zemí. Tato řada už automaticky vychází doplněná o anglické titulky, takže je mnohem zajímavější a zábavnější i pro nás, kteří čínsky neumíme víc než pár slov a frází 🙂
Linky na jednotlivé díly čtvrté řady:
Enbudo – https://youtu.be/qV1VznbN3CE
Wand Attack and Defense (Eskrima) – https://youtu.be/vF7Ay1tLZn4
Venture into Central Asia (zápas v Uzbekistánu) – https://youtu.be/zcmxB6TTb70
Silat Showdown – https://youtu.be/Lyt-M-lQblo
The Lion of Cambodia – https://youtu.be/xLH614YnjXA

2. Dalším zajímavým videem s anglickými titulky je China Stories V – Kung Fu Football: https://youtu.be/gTm-OT__HfA
Kombinace tréninku shaolinského kung-fu a evropského fotbalu.

Události v „našem“ rodinném okruhu bojových umění

1. Na YouTube můžete aktuálně najít několik interview mého učitele – Jim Uglow Sifu – o jeho cvičení kung-fu. Vše je v angličtině, ale pokud zvládáte, doporučuji si poslechnout, protože je zde dost zajímavých momentů ze cvičení s čínskými mistry apod.
První bylo o Hung Kuen, kdy rozhovor s ním vedli cvičenci Jižní kudlanky, jejichž učitelem je Paul Whitrod Si-fu, dlouholetý Jimův kamarád a člověk, který svůj život zasvětil bojovým uměním (čínským, thajským a indickým) a duchovnímu rozvoji.
Odkaz:
https://youtu.be/he_zbpfr50s

Dále dva díly rozhovorů o Tai Chi Chuan rodiny Yang/Yeung.
Odkaz:
https://youtu.be/Cu2wy7LgMUg
https://youtu.be/baBvXnXboDw

2. Na našem kanálu YouTube https://www.youtube.com/c/taichikungfucz/videos přibyla následující videa:
Rychlá sestava – zkrácená ukázka z exhibice na Tui Shou setkání v Praze před mnoha lety
Dlouhá sestava – ukázka začátku první části

Zajímavá videa:

Miaodao – neboli „dlouhá šavle“
https://youtu.be/u3IuBTDrji8
Pro ty, kterým připomíná katanu – miaodao je starší (začala se používat v dynastii Han, tedy mezi 2. stoletím př.n.l. a 3 stoletím n.l.)! Může být využíváno jako sečná zbraň, ale díky tvaru i jako bodná s mnohem lepším potenciálem než běžné dao (šavle). Díky možnosti držení dvěma rukama také nabízí jiný přístup k vytváření síly v technikách než běžná „jednoruční“ šavle.

Emei 24 Close range Combat Techniques
https://youtu.be/kby-bf9oozc
Emejské (Emei) kung-fu tvoří spolu s shaolinskými a wudangskými styly 3 hlavní skupiny čínských tradičních bojových umění.

Severní Kudlanka (Mantis Kung-fu)
https://youtu.be/WH6h8nAY8Sk
Z dokumentu vybírám:
„Pokud se rozhodnete skutečně poctivě cvičit bojová umění, znamená to, že jste si vybrali těžký a náročný život. Snažte se sami sebe neustále rozvíjet a dívejte se na sebe jako na začátečníka, který se potřebuje neustále zlepšovat.“

Growing Up As A Shaolin Monk
Trochu jiný způsob kompletní výuky nabízí dokument o Shaolinu. Je delší než ostatní z dnešního výběru, téměř hodinový,
Jejich přístup můžeme kritizovat jako trochu cirkusový, s důrazem na show, ale současně je dobré vidět organizační pozadí, dřinu a nasazení studentů, pro které je to často jedna z možností jak se dostat k lepšímu životu (aspoň tak mi to vysvětlovat jeden z absolventů a žák současného nejvyššího představeného Shaolinu).
https://youtu.be/J60g0pMtcwY

Texty

Jak se starat o svůj meč
http://www.kungfumagazine.com/ezine/article.php?article=1583

Pak Mei: Umění rychlých rukou
http://www.kungfumagazine.com/ezine/article.php?article=1584

Zajímavá videa

Mok Ga
https://youtu.be/ESx3nuOCx_s
Jeden k pětice kung-fu stylů, které jsou řazeny k nejdůležitějším v rodině jihočínského kung-fu.

TCMA in the Ring

Tradiční čínská bojová umění se dokáží uplatnit ve full-kontaktních soutěžích. Vše je jen o tom, s jakým zaměřením se svému stylu věnujete a kolik času a úsilí jste ochotni věnovat přípravě na tento typ soutěží.

Yang Tai Chi Chuan Tui Shou

Video zachycující Zhang Zhen Hwa, jenž byl jedním z žáků Fu Zhong Wen(-a), který sám byl významným studentem Yang Cheng Fu(-a) (3. generace rodiny Yang), a díky sňatku se stal i součástí rodiny Yang.

Cecep Arif Rahman

Dokument o škole filipínských bojových umění, kterou vede Cecep Arif Rahman, jehož můžete znát z filmů John Wick, Raid 1 2 a mnoha dalších. Škoda, že nejsou k dispozici ani anglické titulky, ale krása dalšího z asijských bojových umění prostě stojí za to.

Sambo

Ruské bojové umění. Název znamená „sebeobrana beze zbraně“, ale časem se součástí stala i velmi efektní a efektivní soutěžní disciplína.

Fist of Fury

Krátký film z dílny partičky, která už delší dobu exceluje na YT pod názvem Martial Club. Za tu dobu ukázali, že dokáží natočit perfektní videa plná poctvé kung-fu akce, takže není divu, že se začínají prosazovat i ve světě „skutečných“ filmů.

Jedním z nich je i The Paper Tigers
https://www.csfd.cz/film/903361-the-paper-tigers/prehled/
I když na CSFD film nemá zrovna nejvyšší hodnocení, rozhodně ho doporučuji.
Tady je ukázka, kde se právě týpci z Martial Club mohli ukázat.

Lerdsila – Thai Box

Pokud skutečně někdo v ringu prokázal zvládnutí umění uvolněnosti, schopnost číst pohyby protivníka dřív, než proběhnou a z lehkého kontaktu poznat, co se jeho protivník zamýšlí bez toho, aby jej viděl, pak je to bojovník Thajského boxu Lerdsila.
Vypadá to, jakoby se pohyboval a reagoval mimořádně rychlými pohyby, ale ve skutečnosti dokáže především se pohnout dřív, než proběhne skutečná akce ze strany jeho soupeře.

Yiu Kwong – učitel Yang Tai Chi v Hong Kongu

Yiu Kwong – učitel Yang Tai Chi v Hong Kongu. Podle jeho provedení Dlouhé sestavy, které se dá na YouTube také najít, tipuji že jeho učitelem byl Yang Sau-chung (signifikantní začátek sestavy).
Na videu je především tzv. Power Tui Shou, tedy uvolnění síly do protivníka. Což se liší od běžných Tui Shou, kdy je hlavním cílem pouze odvést či absorbovat protivníkovu sílu.
Ale na začátku videa je konec sestavy ve dvojici – s krásným odhozením.
Kvalita videa je horší, ale to je dáno stářím, protože Ngai Kwong Tai Kig Association Limited 藝光太極社有限公司, kde byl Yiu Kwong učitelem, započala svou činnost v roce 1972 a ukončila v roce 1995.

Yang Tai Chi – tentokrát z Malajsie

Zase jednou zajímavé Yang Tai Chi Chuan. Tentokrát z Malajsie, kde je silná čínská komunita a daří se dobře i čínským bojovým uměním.
Zajímavé Tui Shou drilly – některé podobné těm z naší linie, jiné jsem viděl poprvé.
Sestava s partnerem – zacvičená skutečně s vitalitou a myšlenkou na aplikace (nejen na „energii“, jak je často vidět).
A především celkový přístup ke cvičení, který má daleko k „prožívání kosmické energie plné lásky“. (Sorry, to jsem si nemohl odpustit.)
Učitel je nejen uvolněný, ale současně dokáže vytvořit pevnou strukturu těla (případně jen paže nebo i jednoho prstu), když je potřeba. Tedy tu pověstnou „ostrou jehlu ve smotku hedvábí“.

Čínský park – místo nejen pro piknik

Ukázka toho, jak to vypadá v čínských parcích s cvičením. Na malém prostoru můžete vidět různé styly kung-fu, stejně jako cvičení Chi Kung, tanec, badminton či cokoliv, co lidi zajímá. Nikdo se na jednotlivce či skupiny nedívá překvapeně.

Trénink kung-fu v rodině – slovy otce: No Pain, No Gain

Scott Adkins Flexibility Tutorial

Bojovník

A na závěr tip na seriál. Aktuální hodnocení na CSFD – 84%.
https://www.csfd.cz/film/678986-bojovnik/prehled/