Čtvrtý text ze série krátkých postřehů a poznámek. (posbíráno v knihách či na internetu)
Dnešní témata: 6 harmonií. Kung-fu a Zaměření (úmysl).

Kung-fu nás učí žít v harmonii s přírodou a okolím, spíš než je ovládat či svéhlavě ničit.

Kung-fu je cesta, která se neustále před vámi rozšiřuje. Jak se více dozvídáte a především více věcí zapojujete do cvičení, tak i vaše cesta skýtá více prostoru a krásnější výhled do okolí. Na začátku se soustředíte na pohyby, snažíte si je zapamatovat. A vaše cesta je úzká, protože nemáte na nic jiného čas. Potom postupně přidáváte další principy a vaše mysl se musí rozšířit, víc toho obsáhnout. Využíváte její větší kapacitu a nutíte ji k vyšší výkonosti.

Na cestě k Mistrovství nejsou žádné zkratky. Existuje chytřejší cesta, a může být dokonce i o něco rychlejší, ale žádné zkratky prostě nejsou. Možná někdo může dříve pocítit “náznak Mistrovství”, ale cesta k tomu, abyste skutečně byli ve své branži nejlepší je dlouhá, bolestivá a těžká. Musíte na ní podstoupit mnohé oběti. Ale ani to vám nezaručí, že cíle můžete dosáhnout. Ten není pro každého. Každý po něm může toužit, ale jen disciplinovaní, trpěliví, loajální, pokorní a oddaní cvičení, ti, co tvrdě na sobě pracují a jsou ochotni zaplatit vysokou (nemateriální) cenu – jen ti k němu mohou dojít.
Nezapomeňte, že učitel vám může předat jen část umění. Zbytek je na vás a na poctivém tréninku.
Proto procvičujte techniky tisíckrát a vždy v nich buďte přirození/uvolnění. (Kyun da chin pin, san faat ji yin).

Jedním ze základních principů kung-fu je 6 harmonií.
Tři vnitřní harmonie: Srdce je v harmonii se Zaměřením (úmyslem). Mysl je v harmonii s Energií Chi/Qi. Chi je v harmonii se Sílou.
Tři vnější harmonie: Ruce (dlaně) jsou v harmonii s chodidly. Lokty jsou v harmonii s koleny. Ramena jsou v harmonii s Kua (oblast pánve vpředu).
Pokud používáte jako vodítko svou soustředěnou mysl, výsledek se projeví ve vašem cvičení (sestav/technik).
Když zapojíte Zaměření (vědomá práce mysli), Chi (používáte zaměření mysli k procesu změn v meridiánech, kudy proudí energie) a Sílu (propojíte techniky s jejich aplikacemi), tyto tři vnitřní harmonie vás postupně dovedou k propojení všech Šesti harmonií, čímž dojde ke rozvoji vnitřních i vnějších kvalit vaší osobnosti.

Používejte svoji Mysl k tomu, aby se energie pohybovala. Energii využijte k pohybu těla a snažte se, aby byla plynulá. Potom tělo bude poslouchat vaši mysl.
Nechte energii také klesat dolů. Díky tomu se může ukládat v kostech.

Když nějaký pohyb začnete a skutečně se do něj položíte, tak se tělo i mysl pohybu přizpůsobí a začnete s ním splývat. A najednou ucítíte krásu pohybu i jeho energii, stejně jako svou. A toto je potřeba přenést i do života. Současně se snažíte vést energii tím, že vnímáte přesnou strukturu pohybu a jejich vzájemné propojení. Zapojíte Zaměření/Mysl. A tím propojíte vnější i vnitřní pohyb. Nejdřív Vnější (pohyb těla) a potom Vnitřní (mysl a energie).

Kung-fu obsahuje:
– zdravotní cvičení pro posílení a autoléčbu těla (svalů, kostí, šlach)
– sebeobranné techniky
– dechová a energetická cvičení (pro posílení a rozvoj vnitřních orgánů a mysli)
– masážní a léčebné techniky (akupunktura, akupresura, léčení bylinami)

Pokud se protivník nepohne, ani já se nehýbám. Ale v okamžiku kdy začne s třeba sebemenší akcí, moje akce už musí být ukončena.
Když si dokážete udržet silného ducha, nemusíte se bát, že budete pomalí nebo nerozhodní. Vaše mysl musí reagovat okamžitě a provádět změny bez zaváhání a plynule.
Když vysíláte sílu z těla, musíte být uvolnění a stabilní a soustředit svou mysl i sílu jen jedním směrem. Váš postoj musí být vzpřímený a pohodlný a pevný ve všech směrech.