Kwoon (館; pinyin: guǎn, kanton: gun) – pro cvičence kung-fu místo, jež slouží ke studiu a rozvoji dovedností a znalostí (kung-fu škola)
Podle “A Chinese-English Dictionary” vydavatelství Foreign Language Teaching and Research Press) může mít např. tyto významy:
– soukromá škola starého typu
– místo pro kulturní aktivity
– místo, kde se poskytují nehmotné služby (služby veřejnosti, např. policie, hasiči …)
Kwoon je starý způsob přepisu, který se ovšem ujal ve světě kung-fu.

Když se budete při cvičení usmívat, budete se cítit šťastnější.
Často vám při cvičení některých cviků (především na tzv. zdravotním Taiji) říkám, ať se usmějete. Jednou z nejčastějších vět, kterou člověk může slyšet při cvičení s Yeung Ma-lee je – Smile, Happy, Happy Qi (Qi – energie). I když je to přirozenou součástí znalostí tradičních asijských uměni, současná věda pro to má zdůvodnění.
Podle Dr. Gupty úsměv spouští chemické reakce v mozku, které uvolňují hormony, mimo jiné dopamin a serotonin. Dopamin posiluje náš pocit štěstí. Uvolňování serotoninu zase vede k omezení stresu. Je-li serotonin na nízké úrovni, vede to k depresím a agresivitě.
Výzkumný tým University of Kansas dospěl k závěru, že úsměv pomáhá omezit tělesnou reakci na stresové situace a snižuje tepovou frekvenci i v krizových okamžicích.
https://www.nbcnews.com/better/health/smiling-can-trick-your-brain-happiness-boost-your-health-ncna822591

Proč sledovat staré kung-fu filmy i s dětmi? (Samozřejmě, je potřeba vědět, které jsou vhodné i pro děti.)
Legendární hongkongský režisér a choreograf bojových scén Lau Kar Leung – “Snažím se vždy do svých filmů vložit i morální ponaučení, protože to je to, co mne učil můj Si-fu. Takže pokud padoucha zabiji, má šanci se poučit ze svých chyb? Samozřejmě, že ne. Ale pokud jej jen porazím a dám mu šanci, je velká naděje, že o svých skutcích bude přemýšlet a má příležitost se změnit”

Bez Yang nemůže být Yin – Bez pevného nemůže být měkké
Trénink kung-fu nejsou jen sestavy, partnerská cvičení a chi-kung. Ale také síla – vnější i vnitřní.
A posilování ještě nikoho nezabilo. Proto, pokud je vaším cílem kompletní kung-fu, fyzický trénink by měl být jeho součástí. Ideálně specificky zaměřený na váš styl kung-fu, ale všeobecná obratnost a síla jsou také velmi důležité. Snažte se v tréninku získat maximální sílu, ale pro nácvik boje a provedení technik se jí snažte využít minimum. V životě vždy totiž máte velkou šanci potkat někoho většího a silnějšího než jste vy a proto je rozumnější spoléhat se víc na dobrou techniku než na hrubou fyzickou sílu.

David C.K. Lin známý mistr stylu Shuai Chiao říkával – trénink postojů mi dává základní hrubou sílu, díky které mohu provádět silné a výbušné techniky.
K tomu přidávám slova dalšího dobrého učitele kung-fu (K. Fish), který žil na Taiwanu od svých 15 let a cvičil s mnoha místními experty.
„Naučte se správné pozice a pochopte protikladné síly, které v nich působí, což vám dá pevné, ale přitom mobilní postoje. Začněte s těmi základními – postoj jezdce (sei pin ma), postoj luku (jing ma) a prázdný postoj (diu ma). Naučte se, jak být v postoji uvolnění a přitom udržet pevnou strukturu. Učte se stát v nízkých postojích. A učte se rychle a plynule přesunovat z jedné pozice do druhé, aby síla vycházela z chodidel a procházela nohama.

Chcete se poučit o základech čínské medicíny? Jak proudí energie v těle, které orgány spolu spolupracují? Zjistit, z jakého jídla vás bolí žlučník a proč? Co to signalizuje? A současně nemáte čas čínskou medicínu poctivě studovat?
Dobrým řešením je Ilustrovaná kniha tradiční čínské medicíny, autor Čou Čchun-cchaj.

Ke zvládnutí jakéhokoliv cvičení potřebujete překonat pocit, že cvičíte stejný pohyb pořád dokola. A naopak se na nekonečné opakování soustředit a hledat, v čem se ještě můžete zlepšit a kde máte slabinu.
Bruce Lee „Nemám strach z protivníka, který procvičil 10 000 kopů každý jednou. Ale mám strach z toho, kdo jeden kop zopakoval desettisíckrát.“
Aristoteles: „Jsme tím, co opakovaně děláme. Dokonalost tedy není čin, ale zvyk.“

Proč cvičit Kung-fu

Pokud se rozhodnete věnovat cvičení Kung-fu, nečekejte rychlé výsledky. Nepřestanou vás bolet záda zítra, nebudete pozítří neporazitelní bojovníci a popozítří duševně a citově vyrovnaní jedinci. Ale čeká vás krásná a dlouhá Cesta, která přináší výsledky, naučí vás sebekázni, respektu, přinese vnitřní rozvoj i zdraví.
Kung-fu (a Tai Chi Chuan i Hung Kuen jsou významnými styly tradičního kung-fu) je dokonalým cvičením pro obrovskou skupinu lidí, protože procvičuje tělo, rozvíjí ducha a posiluje mysl, tedy pokud se na to podíváme z dlouhodobého zdravotního hlediska. Je důležité si zachovat disciplínu a vydržet u cvičení po delší dobu, i když se nám může zdát, že nezvládáme správné provádění pohybů, nedaří se nám soustředit při Chi Kungu apod. Ale myslím, že je dobré důvěřovat milionům lidí, kteří se kung-fu věnovali a věnují a vnímají celkový prospěch.
Kung-fu nás učí nespěchat – ani ve cvičení ani v životě. Dokončit nejdřív kompletně pohyb/činnost, než začnete s dalším. Stejně jako v životě. Nestřídat rychle jednotlivé zájmy, ale udržet soustředěnou pozornost u jedné činnosti. Učí nás být přítomni tady a teď a uvědomit si, že Cesta je stejně důležitá jako výsledek. Obzvlášť v dnešní době “multitaskingu” je důležité naučit se koncentraci a vytrvání u činnosti, v níž nemusíme být pořád úspěšní.
Cvičení Kung-fu dokáže snížit hladinu stresu a zlepšit povahu směrem k větší trpělivosti a pochopení. Ovšem, i zde si musíme na výsledky počkat, ale třeba snížení stresové hladiny je otázka několika lekcí se správným zaměřením. A samozřejmě následného vlastního cvičení.
Tradiční bojová umění, pokud skutečně dodržují tradiční přístup, fungují a výsledkem dlouhodobého procvičování je lepší osobnost, která prožívá v důsledku cvičení mnohem bohatší život. Neboť je schopna kontrolovat své tělo i svou mysl a vnímá své okolí v souvislostech.

K výsledku vede pokora a tvrdá práce. Dělejte stále stejné věci každý den, rok za rokem a výsledky se dostaví.

Od toho, čemu a jak intenzívně se ve cvičení věnujete, se odvíjí i výsledek. Proto je dobré si ujasnit, co chcete dosáhnout a podle toho si i vybírat a přizpůsobovat obsah a rozsah cvičení. Ale nikdy byste neměli žádnou oblast úplně vyloučit. Protože všestranně rozvinutá osobnost musí zahrnovat všechny stránky – tedy fyzický i duševní rozvoj.
Technická stránka cvičení začíná z nácviku postojů. Trénink postojů nám dává příležitost se zastavit a zklidnit a toto zklidnění nám umožní plné soustředění a vnímání těla. Soustředění na přesné provádění buduje i disciplínu. Vnímání těla nám pomáhá pochopit, jak tělo funguje jako celek. Když se k postojům přidají pohyby (nejen) ze sestav, učíme se koordinovat a propojit všechny části těla v jeden celek. Kombinace pohybů nás učí přecházet z jedné techniky do druhé plynule. Pro toho, kdo hledá zdravotní stránku cvičení, je to příležitost pro rozvoj stability, koordinace, ale i vnímání mechaniky těla, což má obrovské využití při každodenních činnostech. Díky dodržení pravidel a principů kung-fu byste měli být schopni provádět jakoukoliv činnost bez zdravotního rizika, protože budete schopni vnímat správnou práci kloubních spojení, svalů i šlach. A pokud něco uděláte špatně, budete okamžitě vědět co a proč jste udělali.
Cvičení sestav pomáhá také rozvíjet svalovou paměť, tedy schopnost svalů v dané situaci zareagovat tak, jak jsou nastaveny a okamžitě nasměrovat tělo do pozice, kterou zná a v níž je schopno fungovat správně.
Pro ty, které zajímá bojová stránka kung-fu, je ale chybou, pokud jejich trénink skončí jen u cvičení sestav. Sestavy jsou důležitou tréninkovou pomůckou, ale pro trénink boje musíte začlenit kontakt. Nemůžete plavat na suchu.
Stejně tak ti, které zajímá vnitřní obsah cvičení, nemohou skončit jen u nácviku pohybů ze sestav. Tradiční styly kung-fu obsahují metody vnitřního rozvoje. Mohou to být dechová cvičení, může to být Chi Kung (práce s energií Chi) nebo Nei Kung (vnitřní práce). Obvykle jsou propojeny s daným stylem kung-fu, kterému se věnujete. Předchozí generace cvičenců věnovali dlouhou dobu studiu a vytvoření návaznosti jednotlivých složek tréninku do jednoho celku. Není tedy dobrým nápadem se domnívat, že k rozvoji např. v Tai Chi vám pomůže cvičení jógy. Správně cvičená jóga vám v žádném případě neublíží. Ale nemusí vám dát to, co potřebujete pro rozvoj v Tai Chi. Yang Ma-lee z rodiny Yang (jedna z nejdůležitějších rodin v historii Tai Chi Chuan) to popisuje tímto příměrem. “Je to, jako když lezete na horu. Cvičíte-li pouze kung-fu, je to stále cesta vzhůru po jedné ze stezek, která na vrchol vede. Ale pokud cvičíte v pondělí Tai Chi a v úterý jógu, je to, jakobyste v pondělí lezli po jedné stezce. V úterý slezli dolů a začali lézt po jiné stezce s jinou partou horolezců. Ve středu možná věnujete svůj čas projížďce na kole. A ve čtvrtek se vrátíte k Tai Chi. To znamená, že jste se v úterý a ve středu na cestě Tai Chi k vrcholu neposunuli ani o metr.”
Samozřejmě, můžete prožít skvělé chvilky s jógou i na kole, ale vaše Tai Chi cesta zůstala na místě. To není chyba, jen byste měli vědět, co se skutečně stalo. Proto je dobré udělat každý den alespoň dva kroky na “té své” stezce vzhůru.

Fu Hao

Jednou z prvních, historicky doložených osobností bojovníka v čínské historii, byla žena Fu Hao. Samozřejmě, že nebyla mezi prvními bojovníky celé historie, ale je první, u níž známe jméno, seznam válečných úspěchů a přesný hrob. Ten byl objeven v roce 1976 a je neporušeným královským hrobem z období dynastie Shang (1600 – 1045 př.n.l.). Fu Hao byla manželkou krále Wu Ding a její hrob byl naplněn obrovským množstvím předmětů, včetně bronzových zbraní. Díky ní si bylo možno opravit pohled na roli ženy a bojového umění v čínské kultuře a společnosti. Před téměř třemi tisíci let byly čínské vznešené ženy schopny vést válečnou výpravu a pravděpodobně se i zúčastnit bojů. Schopnost podílet se na válce byla součástí společenského statusu. To se v průběhu dalších století změnilo a většina šlechtičen se od násilných aktivit odklonila. A díky tomu přestala být i znalost bojových umění známkou vyšího společenského statusu u žen. Pro zajímavost, v pozdějších stoletích byla znalost bojových umění u žen známkou příslušnosti k některým etnikům obývajícím Čínu.
http://www.ancient-origins.net/ancient-places-asia/lady-fu-hao-and-her-lavish-tomb-shang-dynasty-002278

Kung-fu nás učí žít v harmonii s přírodou a okolím, spíš než je ovládat či svéhlavě ničit.

Kung-fu je cesta, která se neustále před vámi rozšiřuje. Jak se více dozvídáte a především více věcí zapojujete do cvičení, tak i vaše cesta skýtá více prostoru a krásnější výhled do okolí. Na začátku se soustředíte na pohyby, snažíte si je zapamatovat. A vaše cesta je úzká, protože nemáte na nic jiného čas. Potom postupně přidáváte další principy a vaše mysl se musí rozšířit, víc toho obsáhnout. Využíváte její větší kapacitu a nutíte ji k vyšší výkonosti.

Na cestě k Mistrovství nejsou žádné zkratky. Existuje chytřejší cesta, a může být dokonce i o něco rychlejší, ale žádné zkratky prostě nejsou. Možná někdo může dříve pocítit “náznak Mistrovství”, ale cesta k tomu, abyste skutečně byli ve své branži nejlepší je dlouhá, bolestivá a těžká. Musíte na ní podstoupit mnohé oběti. Ale ani to vám nezaručí, že cíle můžete dosáhnout. Ten není pro každého. Každý po něm může toužit, ale jen disciplinovaní, trpěliví, loajální, pokorní a oddaní cvičení, ti, co tvrdě na sobě pracují a jsou ochotni zaplatit vysokou (nemateriální) cenu – jen ti k němu mohou dojít.
Nezapomeňte, že učitel vám může předat jen část umění. Zbytek je na vás a na poctivém tréninku.
Proto procvičujte techniky tisíckrát a vždy v nich buďte přirození/uvolnění. (Kyun da chin pin, san faat ji yin).

Jedním ze základních principů kung-fu je 6 harmonií.
Tři vnitřní harmonie: Srdce je v harmonii se Zaměřením (úmyslem). Mysl je v harmonii s Energií Chi/Qi. Chi je v harmonii se Sílou.
Tři vnější harmonie: Ruce (dlaně) jsou v harmonii s chodidly. Lokty jsou v harmonii s koleny. Ramena jsou v harmonii s Kua (oblast pánve vpředu).
Pokud používáte jako vodítko svou soustředěnou mysl, výsledek se projeví ve vašem cvičení (sestav/technik).
Když zapojíte Zaměření (vědomá práce mysli), Chi (používáte zaměření mysli k procesu změn v meridiánech, kudy proudí energie) a Sílu (propojíte techniky s jejich aplikacemi), tyto tři vnitřní harmonie vás postupně dovedou k propojení všech Šesti harmonií, čímž dojde ke rozvoji vnitřních i vnějších kvalit vaší osobnosti.

Používejte svoji Mysl k tomu, aby se energie pohybovala. Energii využijte k pohybu těla a snažte se, aby byla plynulá. Potom tělo bude poslouchat vaši mysl.
Nechte energii také klesat dolů. Díky tomu se může ukládat v kostech.

Když nějaký pohyb začnete a skutečně se do něj položíte, tak se tělo i mysl pohybu přizpůsobí a začnete s ním splývat. A najednou ucítíte krásu pohybu i jeho energii, stejně jako svou. A toto je potřeba přenést i do života. Současně se snažíte vést energii tím, že vnímáte přesnou strukturu pohybu a jejich vzájemné propojení. Zapojíte Zaměření/Mysl. A tím propojíte vnější i vnitřní pohyb. Nejdřív Vnější (pohyb těla) a potom Vnitřní (mysl a energie).

Kung-fu obsahuje:
– zdravotní cvičení pro posílení a autoléčbu těla (svalů, kostí, šlach)
– sebeobranné techniky
– dechová a energetická cvičení (pro posílení a rozvoj vnitřních orgánů a mysli)
– masážní a léčebné techniky (akupunktura, akupresura, léčení bylinami)

Pokud se protivník nepohne, ani já se nehýbám. Ale v okamžiku kdy začne s třeba sebemenší akcí, moje akce už musí být ukončena.
Když si dokážete udržet silného ducha, nemusíte se bát, že budete pomalí nebo nerozhodní. Vaše mysl musí reagovat okamžitě a provádět změny bez zaváhání a plynule.
Když vysíláte sílu z těla, musíte být uvolnění a stabilní a soustředit svou mysl i sílu jen jedním směrem. Váš postoj musí být vzpřímený a pohodlný a pevný ve všech směrech.